Wypłaty stypendiów w lipcu

Studenci i doktoranci, którzy pobierają stypendium rektora, socjalne lub dla osób niepełnosprawnych otrzymają dodatkową wypłatę stypendiów w lipcu 2023 roku, pod warunkiem, że wyrazili zgodę na zmianę decyzji i spełniają warunki do otrzymywania świadczenia.

Zgodnie z art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony. Oznacza to m.in., że decyzja o przyznaniu stypendium może być zmieniona tylko za zgodą zainteresowanej osoby.

Stąd do osób otrzymujących świadczenia objęte zmianą w czerwcu zostały wysłane wiadomości e-mail z prośbą o zgodę na wydłużenie wypłaty stypendium o jeden miesiąc. Zgodę należało zaznaczyć w USOSweb. Doktoranci pobierający stypendium rektora oraz osoby, którym świadczenie przyznała komisja odwoławcza zgodę (lub brak zgody) na zmianę decyzji wysłali e-mailem na adres, z którego otrzymały prośbę o zgodę na zmianę decyzji.

Decyzja zmieniająca

Na zgody, lub jej brak, czekaliśmy do 18 czerwca. Wkrótce odbędzie się posiedzenie Komisji Stypendialnej dla Studentów oraz komisji odwoławczej, które dokonają zmiany decyzji i przyznają stypendia na lipiec 2023.

Jeżeli zapomniałaś/eś o wyrażeniu zgody na zmianę decyzji, a chcesz otrzymać wypłatę stypendium w lipcu, to jak najszybciej zaznacz odpowiednią opcję w systemie USOSweb.

Decyzje te będą wydawane w drugiej połowie czerwca.

Warunki otrzymania wypłaty

Wyrażenie zgody na zmianę decyzji i otrzymanie decyzji zmieniającej nie gwarantuje otrzymania stypendium w lipcu. Aby otrzymać wypłatę należy zachować uprawniania do świadczeń przynajmniej jeden dzień w lipcu. Decyzja o przyznaniu stypendium wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym student utracił prawo do świadczenia z powodu uzyskania tytułu zawodowego, został skreślony z listy studentów na kierunku studiów, na którym otrzymywał świadczenie, albo upłynął okres, przez który student może otrzymywać świadczenia. Oznacza to, że osoby, które np. zostaną skreślone lub ukończą studia w czerwcu, nie otrzymają wypłaty w lipcu.

Masz pytania?

Jeżeli otrzymujesz stypendium socjalne, rektora lub dla niepełnosprawnych, a nie wysłano do Ciebie e-maila w sprawie zmiany decyzji lub zapomniałaś/eś wyrazić zgody na zmianę decyzji, w pierwszej kolejności sprawdź w USOSweb czy w zakładce Dla wszystkich, a tam Wnioski, przy wybranym wniosku masz dostępną opcję „zgodna na zmianę przyznania”. Jeżeli opcja jest dostępna – zaznacz zgodę lub brak zgody na zmianę decyzji. Jeżeli opcja nie jest dostępna, a Twoim zdaniem powinna – skontaktuj się z koordynatorem ds. stypendialnych.

Stypendium „My z Wami” – nabór wniosków

Ogłoszenie wyników konkursu o stypendium ministra dla studentów

Stypendium ministra za znaczące osiągnięcia dla studentów