Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomoc materialna

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zapomoga

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zapomogi. Regulamin świadczeń regulujący przyznanie zapomogi znajdziesz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej:

Link - Regulamin świadczeń BIP

 

Formularz wniosku o stypendium znajduje się w USOSweb w zakładce Dla wszystkich, a tam Wnioski. Nabór wniosków rozpoczyna się początkiem października.

Informacje dotyczące USOSweb znajdują się na stronie www.usosownia.uj.edu.pl

Wniosek należy zarejestrować w systemie USOSweb, a następnie złożyć w wersji papierowej u koordynatora ds. stypendialnych. Wniosek można też wysłać pocztą – koniecznie listem poleconym. Załączniki załącz w systemie USOSweb. Nie ma potrzeby dostarczania załączników w wersji papierowej. 

Imię, nazwisko i adres e-mail koordynatora znajdziesz w USOSweb, w zakładce Dla wszystkich, a tam Wnioski. Jeżeli nie ma tam adresu pocztowego to napisz e-mail do koordynatora i zapytaj o adres do wysyłki wniosku. 

Nie, wniosek zostanie zweryfikowany, gdy dostarczysz go w wersji papierowej. Zatem nie czekaj na zmianę statusu – od razu złóż wniosek na uczelni.

Wniosek o zapomogę należy złożyć w terminie 3 miesięcy od daty zdarzenia, które jest podstawą ubiegania się o zapomogę. 

Przed wyjazdem można upoważnić wybraną osobę do złożenia wniosku o zapomogę. Wniosek można złożyć przez e-PUAP. Pobierz wniosek z systemu USOSweb, a następnie wyślij go jako „inne pismo” do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Skan wniosku lub wniosek podpisany elektronicznie, ale wysłany e-mailem nie zostanie uznany.

Zaloguj się do USOSweb (zakładka Dla wszystkich, a tam Wnioski) i kliknij Popraw. Następnie uzupełnij brakujące informacje lub dokumenty i ponownie zarejestruj wniosek na ostatnim ekranie. Poprawiony wniosek powinien mieć status Zarejestrowany. Nie trzeba ponownie drukować wniosku, chyba, że w informacji od koordynatora jest wskazane inaczej. 

Zapomoga jest wypłacana po odebraniu decyzji o jej przyznaniu. Świadczenia są wypłacane dwa razy w miesiącu – 15 i ostatniego dnia miesiąca. Aby otrzymać wypłatę w danym terminie należy odebrać decyzję około tygodnia przed terminem wypłaty. 

Zapomoga jest przyznawana wnioskodawcy, który znajduje się w trudnej sytuacji życiowej. Do zdarzeń, które uzasadniają wystąpienie z wnioskiem o przyznanie zapomogi zalicza się w szczególności: kradzież, pożar, powódź, ciężką chorobę wnioskodawcy lub członka jego najbliższej rodziny, śmierć najbliższego członka rodziny.

Tak. W przypadku, gdy oboje rodziców dziecka są studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego  zapomogę może otrzymać każde z nich.

Tak, wymagane jest podanie podstawowych informacji o dochodzie rodziny, jednak nie jest konieczne przedkładanie zaświadczeń z urzędów potwierdzających wysokość dochodu. Informacje o dochodzie należy podać we wniosku o zapomogę, nie trzeba wypełniać osobnego wniosku o nazwie Oświadczenia o dochodach.

Tak, pobieranie stypendium socjalnego nie wyklucza możliwości ubiegania się o przyznanie zapomogi. Przy czym stypendium socjalne przyznawane jest z powodu stałej, trudnej sytuacji materialnej (niski dochód rodziny), natomiast zapomoga z powodu nieprzewidzianych, przejściowych zdarzeń np. kradzież, choroba. 

Tak, powtarzanie roku nie ma wpływ na przyznanie zapomogi.

Tak, wpis warunkowy nie ma wpływu na przyznanie zapomogi.

Student przebywający na urlopie może otrzymać zapomogę, o ile urlop został udzielony z powodów zdrowotnych lub urodzenia dziecka.

Tak. Student studiów niestacjonarnych może otrzymać zapomogę.

Tak. Student-cudzoziemiec może otrzymać zapomogę (o ile rozpoczął studia od roku akademickiego 2019/2020 lub później).