Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomoc materialna

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Odwołania

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące składania odwołań.

Postępowanie odwoławcze opóźni otrzymanie stypendium. Aby tego uniknąć zweryfikuj swój wniosek, gdy tylko status zostanie zmieniony na „Gotowy do rozpatrzenia”. Nie czekaj na wydanie decyzji stypendialnej i sprawdź czy zgadzasz się z oceną wniosku:

  • czy dochód jest właściwie obliczony (czy są uwzględnione właściwe osoby, utrata czy zmiana pracy, a kwoty są wpisane prawidłowo tj. zgodnie z dokumentami),
  • czy osiągnięcia są kompletne i czy zostały uznane (checkbox obok danego osiągnięcia jest zaznaczony) i czy została za nie przyznana prawidłowa liczba punktów,
  • czy średnia ocen jest właściwa i wpisana w rankingu,
  • czy powód przyznania zapomogi jest opisany szeroko i zrozumiale, tak aby komisja miała możliwość oceny czy znajdujesz się w trudnej sytuacji życiowej.

W przypadku niezgodności należy je od razu wyjaśnić z osobą, która przyjęła wniosek do rozpatrzenia. Jeżeli masz trudności z uzyskaniem kontaktu z członkiem komisji możesz zwrócić się do swojego koordynatora ds. stypendialnych. 

W odwołaniu należy podać swoje dane (imię, nazwisko, kierunek studiów, numer albumu), wskazać decyzję, od której student się odwołuje (rodzaj stypendium, semestr/rok akademiki, data wydania decyzji). Z uzasadnienia odwołania powinno wynikać, że student jest niezadowolony z wydanego rozstrzygnięcia. 

Tak, wzór odwołania jest dostępny na stronie:

Wzory pism - studenci

Odwołanie nie musi być złożone z wykorzystaniem wzoru. 

Odwołanie należy złożyć w wersji papierowej u koordynatora ds. stypendialnych. Można je także wysłać pocztą – koniecznie listem poleconym, a także poprzez e-PUAP jako „inne pismo”. Odwołanie złożone w wersji papierowej musi zostać własnoręcznie podpisane.

Odwołanie należy złożyć w terminie wskazanym w pouczeniu zwartym w zaskarżanej decyzji. Zwykle jest to 14 dni od dnia odebrania decyzji. 

Do składania odwołań stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Pisma złożone przez e-mail pozostawia się bez rozpoznania. 

Student może złożyć odwołanie zawsze, gdy nie jest zadowolony z otrzymanej decyzji. Jednak komisja odwoławcza przyzna stypendium tylko wówczas, gdy zachodzą ku temu przesłanki tj. w procesie przyznania stypendium nastąpiły nieprawidłowości. Warto złożyć odwołanie, gdy komisja pierwszej instancji:

  • nieprawidłowo przyznała punkty za uzyskane osiągnięcia tj. niezgodnie z Regulaminem świadczeń dla studentów i doktorantów (stypendium rektora)
  • nieprawidłowo ustaliła średnią ocen tj. niezgodnie z Regulaminem studiów (stypendium rektora)
  • niewłaściwie ustaliła wysokość dochodu rodziny tj. niezgodnie z Regulaminem świadczeń dla studentów i doktorantów  (stypendium socjalne)
  • niewłaściwe ustaliła liczbę studiowanych semestrów.

A także gdy:

  • sytuacja materialna rodziny zmieniła się po wydaniu decyzji przez komisję pierwszej instancji (stypendium socjalne)
  • wystąpiły inne nieprawidłowości mające wpływ na wynik sprawy.

Jeżeli sprawa została rozpatrzona zgodnie Regulaminem świadczeń dla studentów i doktorantów i innymi przepisami to stypendium nie może zostać przyznane. 

W celu uzyskania informacji o statusie odwołania należy skontaktować się z Działem Spraw Stypendialnych: stypendia@uj.edu.pl

Dokumenty należy złożyć w terminie i w miejscu wskazanym w wezwaniu. Zwykle można uzupełnić braki wysyłając je e-mailem. Pocztą lub osobiście należy złożyć dokumenty, które są niezbędne w oryginale np. własnoręcznie podpisane odwołanie, jeżeli komisja wezwała studenta o podpis. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z Działem Spraw Stypendialnych: stypendia@uj.edu.pl

Jeżeli sprawa została rozpatrzona zgodnie Regulaminem świadczeń dla studentów i doktorantów i innymi przepisami to świadczenie nie może zostać przyznane. Nie obowiązują specjalne tryby przyznawania stypendium czy też w drodze wyjątku. Sprawdź inne możliwości otrzymania wsparcia finansowego np. w ramach własnych funduszy stypendialnych UJ. Ofertę stypendialną znajdziesz w zakładce:

Znajdź stypendium dla siebie - link

Stypendium rektora jest przyznawane 10% najlepszych studentów. Wynik ostatniej osoby zakwalifikowanej do stypendium to próg uprawniający. Jeżeli student otrzymał mniej punktów to oznacza, że jest poza 10% najlepszych studentów i choćby różnica była minimalna np. 0,1 pkt, to stypendium nie zostanie przyznane.

Stypendium rektora jest przyznawane za wyniki w nauce. Sytuacja materialna czy zdrowotna w żadnym przypadku nie zostanie uwzględniona.

Stypendium rektora jest przyznawane za wyniki i osiągnięcia uzyskane w danym roku akademickim. Otrzymywanie stypendium rektora w poprzednich latach w żadnym przypadku nie zostanie uwzględnione.

Stypendium rektora jest przyznawane za konkretne, wskazane w Regulaminie świadczeń dla studentów i doktorantów osiągnięcia. Jeżeli dodatkowa działalność studenta nie jest wskazana w Regulaminie to nie zostanie uwzględniona. 

Stypendium rektora jest przyznawane za konkretne, wskazane w Regulaminie świadczeń dla studentów i doktorantów osiągnięcia. Jeżeli student nie kwalifikuje się do 10% najlepszych studentów to stypendium nie zostanie przyznane. Zaliczenie egzaminów w pierwszym terminie, obecność czy zaangażowanie nie są punktowanymi kryteriami i nie mogą zostać uwzględnione.

Stypendium rektora przyznawane jest 10% najlepszych studentów. Próg to wynik punktowy ostatniej osoby, która zakwalifikowała się do tego grona. Jeżeli próg jest inny niż w latach poprzednich to znaczy to, że wnioskodawcy przedstawili wyższe lub niższe wyniki. Progi z lat ubiegłych nie mają wpływu na rozstrzygnięcie. 

Stypendium rektora jest przyznawane za konkretne, wskazane w Regulaminie świadczeń dla studentów i doktorantów osiągnięcia, w tym nie tylko za wysoką średnią ocen, ale także osiągnięcia naukowe, artystyczne i wysokie wyniki sportowe. Stypendium przyznane jest wnioskodawcom, którzy uzyskali najwyższy wynik punktowy. Nie jest tworzona osobna lista rankingowa dla osób ze średnią ocen i z osiągnięciami. Oznacza to, że można nie otrzymać stypendium rektora nawet ze średnią ocen 5,0, jeżeli na roku studiów były osoby, które uzyskały wyższy wynik dzięki dodatkowej punktowanej działalności.  

Stypendium przyznane jest wnioskodawcom, którzy uzyskali najwyższy wynik punktowy za wysoką średnią ocen oraz osiągnięcia naukowe, artystyczne i wysokie wyniki sportowe. Średnia ocen 4,0 i wyższa jest tylko jednym z punktowanych kryteriów i nie gwarantuje otrzymania stypendium. Jeżeli wynik studenta nie kwalifikuje do 10% najlepszych studentów to komisja odwoławcza nie przyzna stypendium.

Stypendium przyznane jest wnioskodawcom, którzy uzyskali najwyższy wynik punktowy za wysoką średnią ocen oraz osiągnięcia naukowe, artystyczne i wysokie wyniki sportowe. Rankingi w USOSweb zawierają wyłącznie średnią ocen i tworzone są także do innych celów niż stypendium rektora. Wyświetlane tam prawdopodobieństwo wygranej nie ma związku z szansą na otrzymanie stypendium rektora i nie zostanie uwzględnione przez komisję odwoławczą. 

Nie, na tym etapie listy rankingowe są ostateczne i nie ma możliwości zgłaszania nowych osiągnięć. 

Stypendium socjalne przyznawane jest do określonego progu dochodu. Komisja odwoławcza zobowiązana jest przestrzegać przepisów prawa i w żadnych okolicznościach nie może przyznać stypendium studentowi z dochodem wyższym niż ustalony próg.

Stypendium socjalne przyznawane jest do określonego progu dochodu. Fakt, że członek rodziny studenta jest chory nie wpływa na wysokość ustalonego dochodu. Komisja odwoławcza zobowiązana jest przestrzegać przepisów prawa i w żadnych okolicznościach nie może przyznać stypendium studentowi z dochodem wyższym niż ustalony próg.

Stypendium socjalne przyznawane jest do określonego progu dochodu. Fakt, że członek rodziny studenta jest uczniem lub studentem nie wpływa na wysokość ustalonego dochodu. Komisja odwoławcza zobowiązana jest przestrzegać przepisów prawa i w żadnych okolicznościach nie może przyznać stypendium studentowi z dochodem wyższym niż ustalony próg.

Stypendium socjalne przyznawane jest do określonego progu dochodu. W dochodzie mogą być uwzględnione okoliczności wskazane w ustawie o świadczeniach rodzinnych oraz w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Raty kredytu nie zostały tam uwzględnione jako pomniejszające dochód. Komisja odwoławcza zobowiązana jest przestrzegać przepisów prawa i w żadnych okolicznościach nie może uwzględnić innych okoliczności niż wskazane w przepisach.

Stypendium socjalne przyznawane jest do określonego progu dochodu. W dochodzie mogą być uwzględnione okoliczności wskazane w ustawie o świadczeniach rodzinnych oraz w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zmian wysokości dochodu (wynikająca z różnej liczby przepracowanych godzin lub zmiany etatu) nie stanowi utraty dochodu, zatem nie może to być uwzględnione jako okoliczność pomniejszająca dochód.

Komisja odwoławcza zobowiązana jest przestrzegać przepisów prawa i w żadnych okolicznościach nie może uwzględnić innych okoliczności niż wskazane w przepisach.

Tak, komisja odwoławcza to uwzględni. Do odwołania należy załączyć potwierdzenie utraty zatrudnienia (np. świadectwo pracy lub wypowiedzenie umowy zlecenia) oraz potwierdzenie wysokości utraconego dochodu (np. PIT-11). To czy stypendium zostanie przyznane zależy od wysokości przeliczonego dochodu.

Tak, komisja odwoławcza to uwzględni. Do odwołania należy załączyć skróconego odpisu aktu zgonu. To czy stypendium zostanie przyznane zależy od wysokości przeliczonego dochodu.

Tak, komisja odwoławcza to uwzględni, jeżeli jest to dziecko studenta lub jego rodzeństwo. Do odwołania należy załączyć kopię skróconego odpisu aktu urodzenia. To czy stypendium zostanie przyznane zależy od wysokości przeliczonego dochodu.

Świadczenie zostaje przyznane, o ile zostaną spełnione wszystkie przesłanki. Komisja pierwszej instancji mogła błędnie ustalić np. wysokość dochodu czy liczbę przyznanych za osiągniecia punktów, ale po uznaniu argumentów studenta dochód może być w dalszym ciągu zbyt wysoki do przyznania stypendium socjalnego czy tez liczba uzyskanych punktów może być za niska do zakwalifikowania się do 10% najlepszych studentów. 

Od decyzji komisji odwoławczej przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Szczegóły dotyczące złożenia skargi znajdują się w pouczeniu w decyzji odwoławczej. 

Administracyjną obsługę komisji odwoławczej prowadzi Dział Spraw Stypendialnych. Kontakt mailowy na adres: stypendia@uj.edu.pl