Solidarni z Ukrain膮 - wsparcie finansowe

W zwi膮zku z agresj膮 Rosji na Ukrain臋, a w rezultacie znalezieniem si臋 przez naszych student贸w i doktorant贸w oraz ich rodzin w trudnej sytuacji 偶yciowej, Prorektor UJ ds. dydaktyki w porozumieniu z samorz膮dami student贸w i doktorant贸w zdecydowa艂 o podwy偶szeniu maksymalnej kwoty zapomogi (dotyczy UJ i UJ CM).

Zapomoga z Funduszu Stypendialnego

O wy偶sz膮 kwot臋 zapomogi mog膮 ubiega膰 si臋 studenci i doktoranci poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego tocz膮cego si臋 w Ukrainie, bez wzgl臋du na obywatelstwo. Wysoko艣膰 zapomogi ka偶dorazowo ustala Komisja Stypendialna dla Student贸w UJ oraz Doktorancka Komisja Stypendialna UJ, opieraj膮c si臋 na informacjach zwartych we wniosku o przyznanie 艣wiadczenia.

We wniosku student lub doktorant powinien wskaza膰 sk艂ad rodziny, osi膮gane dochody oraz opisa膰 zdarzenie b臋d膮ce powodem ubiegania si臋 o zapomog臋. Im dok艂adniej zostanie przedstawiona sytuacja, tym szybciej w艂a艣ciwa komisja b臋dzie mog艂a wyda膰 rozstrzygni臋cie. Je偶eli jest taka mo偶liwo艣膰, zdarzenie nale偶y udokumentowa膰. Je偶eli nie ma mo偶liwo艣ci przed艂o偶enia dokument贸w, to wnioskodawca powinien z艂o偶y膰 o艣wiadczenie, w kt贸rym opisze okoliczno艣ci uprawniaj膮ce go do otrzymania wsparcia finansowego (poniesione koszty lub straty, wysoko艣膰 utraconego dochodu).

W celu udzielania wsparcia potrzebuj膮cym osobom w mo偶liwie szybkim terminie zwi臋kszona zosta艂a cz臋stotliwo艣膰 dokonywania wyp艂at zapom贸g z dw贸ch do czterech razy w miesi膮cu.

O wsparcie mog膮 ubiega膰 si臋:

1. studenci przyj臋ci na studia od pa藕dziernika 2019 roku i p贸藕niej
  2. studenci przyj臋ci na studia przed pa藕dziernikiem 2019 r., o ile odbywaj膮 studia na zasadach obowi膮zuj膮cych obywateli polskich, oraz
  3. doktoranci-uczestnicy studi贸w trzeciego stopnia, kt贸rzy odbywaj膮 studia na zasadach obowi膮zuj膮cych obywateli polskich.

Ponadto zastosowanie maj膮 og贸lne ograniczenia dotycz膮ce przyznawania zapom贸g studentom: zapomoga nie mo偶e zosta膰 przyznana studentowi posiadaj膮cymi tytu艂 zawodowy magistra, a tak偶e licencjata, je偶eli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia. 艢wiadczenia przys艂uguj膮 nie d艂u偶ej ni偶 12 semestr贸w, w tym nie d艂u偶ej ni偶 9 semestr贸w na studiach pierwszego stopnia i nie d艂u偶ej ni偶 7 na studiach drugiego stopnia, przy czym uwzgl臋dniane s膮 tak偶e studia i tytu艂y zawodowe uzyskane za granic膮. Wniosek nale偶y zarejestrowa膰 w systemie USOSweb w zak艂adce Dla wszystkich => Wnioski, a nast臋pnie dostarczy膰 w wersji papierowej na adres wskazany w USOSweb.

W przypadku, w kt贸rym student lub doktorant nie ma mo偶liwo艣ci dostarczenia wniosku w wersji papierowej, w szczeg贸lno艣ci w przypadku przebywania na terytorium Ukrainy lub na granicy ukrai艅sko-polskiej, mo偶liwe jest z艂o偶enie wniosku w USOSweb za pomoc膮 akcji Podpisz i z艂贸偶 elektronicznie (na podstawie § 8 ust. 4 pkt 2 Zarz膮dzenia nr 78 Rektora Uniwersytetu Jagiello艅skiego z 1 pa藕dziernika 2019 roku w sprawie: Regulaminu 艣wiadcze艅 dla student贸w i doktorant贸w Uniwersytetu Jagiello艅skiego). W przypadku braku mo偶liwo艣ci z艂o偶enia wniosku w formie papierowej wnioskodawca powinien wskaza膰 t臋 okoliczno艣膰 we wniosku – nie ma konieczno艣ci dodatkowego kontaktowania si臋 z koordynatorem ds. stypendialnych.

W przypadku braku mo偶liwo艣ci podania przez wnioskodawc臋 rachunku bankowego prowadzonego w polskich z艂otych w banku dzia艂aj膮cym na terytorium RP wnioskodawca powinien skontaktowa膰 si臋 z Dzia艂em Spraw Stypendialnych: stypendia@uj.edu.pl.

Decyzje dor臋czane s膮 drog膮 elektroniczn膮, a wyp艂ata jest realizowana po odebraniu decyzji o przyznaniu 艣wiadczenia.

Wi臋cej informacji o zapomodze dla student贸w (w tym wysoko艣膰 zapomogi w roku akademickim 2021/2022).

Zapomoga ze 艣rodk贸w w艂asnych Uniwersytetu Jagiello艅skiego

Dla student贸w i doktorant贸w niespe艂niaj膮cych kryteri贸w formalnych do ubiegania si臋 o zapomog臋 z Funduszu Stypendialnego, w tym doktorant贸w w szko艂ach doktorskich, w trybie pilnym przygotowywana jest zapomoga ze 艣rodk贸w w艂asnych Uczelni przyznawana w kwocie do 2500 z艂. Wkr贸tce zostanie og艂oszony nab贸r wniosk贸w, kt贸ry odb臋dzie si臋 w formie elektronicznej za po艣rednictwem systemu USOSweb.